Доповідь начальника служби у справах дітей 

Світлани Сергіївни Михайлової

Діти – це майбутнє будь-якого народу і держави. Молоде покоління визначатиме успіх політичного, економічного, інтелектуального та культурного поступу. Від спроможності української влади забезпечити гідне дитинство своїм наймолодшим громадянам безпосередньо залежить майбутнє незалежної України, її гідне місце у глобалізованому світі.

Поза сумнівом, захист прав дитини – проблема багатовимірна. Вона охоплює низьку різних аспектів. Це питання якісної освіти, повноцінного сімейного виховання, незалежного фізичного і духовного розвитку, забезпечення житлом, оздоровлення і ще багато іншого, що визначено в Конвенції ООН Про права дитини.

На виконання Конвенції прийнята Загальнодержавна програма «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року.

За роки самостійності Української держави на цих напрямках зроблено чимало. Однак, є ще багато невирішених питань.

На території Новоселицького району сьогодні проживає 15626 дітей. Відрадно, що за останні роки народжуваність збільшилась. Якщо у 2012 році народилось 833 дітей, у 2013 – 868 маленьких громадян, у 2014 році 910, за 10 місяців 2015 року - 424 малюка. Цей світ побачили 233 хлопчиків і 191 дівчинка.

Переконана, безперечним пріоритетом державної політики є право дитини на життя та охорону здоров’я. У процесі реалізації Цілей розвитку тисячоліття, Україна взяла на себе зобов’язання зменшити рівень материнської та дитячої смертності, суттєво скоротити захворювання на СНІД, туберкульоз, поліпшити загальний стан здоров’я населення.

Разом з тим, викликає стурбованість тенденція погіршення стану здоров’я дітей, зростання серед них захворюваності органів дихання, шкіри та підшкірно-жирової клітковини, органів травлення, анемії.

Але особливої уваги потребує робота з дітьми –інвалідами. На території району таких дітей – 326, з них: 165 -шкільного віку, 58 – дошкільного, 22 дітей перебувають на домашньому утриманні, 21 дитина тимчасово виїхала, в інтернаті – 7, закінчили школу – 33 дітей.

Сім’ї, в яких виховуються діти – інваліди потребують особливої психологічної та педагогічної підтримки. В зв’язку із цим, особливе значення набуває інклюзивне навчання, що передбачає спільне перебування дітей із порушеннями психічного розвитку з їх здоровими однолітками. Таке навчання організоване у 6 навчальних закладах району для 10 учнів з особливими освітніми потребами. У всіх школах забезпечено архітектурну доступність, обладнано пандуси, забезпечено зміни у всіх сферах життя, які б надавали можливість дітям з особливими потребами брати активну участь у суспільній діяльності та отримувати послуги на рівні з іншими.

На забезпечення потреб дітей – інвалідів направлена діяльність Магальського дитячого будинку-інтернату, де утримуються 14 дітей, та Костичанівський реабілітаційний центр для дітей-інвалідів, де проходять реабілітацію 9 дітей.

Такими дітьми опікується і Новоселицька районна організація Товариства Червоного Хреста України.

В районі врегульоване питання отримання грошової допомоги дітьми –інвалідами. Таку допомогу отримують 326 дітей. Розмір виплат складає 949 грн. З надбавкою по догляду за дитиною до 6 років ця сума складає 1335 грн, від 6 до 18 років – 1479 грн. Діти – інваліди групи «А» до 6-и років отримують допомогу у розмірі 1919 грн, а з 6-и до 18-и років – 2207 грн.

З метою подальшого  зміцнення здоров’я населення  нашого району на принципах здорового способу життя, посилення впливу фізичної культури і спорту  районна державна адміністрація та органи місцевого самоврядування  приділяють значну увагу даному питанню.

В Новоселицькому районі існує гарна  матеріально-технічна база. Це: центральний стадіон м.Новоселиця з трибунами на 6000 місць, зал боротьби,  велобаза, 3 стадіони з трибунами понад 1,5 тис. місць, 25 спортивних майданчиків, 26 футбольних полів, 37 спортивних залів, 1 тенісний корт, єдина в Україні стандартна траса для велоспорту БМХ, на якій відбуваються більшість Всеукраїнських змагань з данного виду спорту.

Культивуються такі види спорту, як дзюдо, самбо, вільна боротьба, бокс, футбол, волейбол, баскетбол, шахи,  настільний теніс, легка атлетика, водний та пішохідний туризм тощо.

У нашому районі постійно проводяться змагання, турніри з різних видів спорту, спартакіади школярів. Аналіз свідчить про позитивну тенденцію щодо збільшення кількості учасників змагань та суттєвого підняття  спортивної майстерності.

Особлива увага приділяється оздоровленню дітей.

Влітку на базі міських закладів освіти району було організовано роботу пришкільних таборів з денним перебуванням, де відпочивало 303 учнів. 36 гуртківців мали змогу активно відпочити в наметовому таборі. Крім цього, в позашкільному оздоровчо-виховному закладі «Калинка» в три зміни оздоровлено 529 вихованців. Санаторно-курортним оздоровленням було охоплено 18 дітей. З них – 8 дітей-інвалідів. В обласному  дитячому  протитуберкульозному санаторії «Садгора» - 39 дітей.

Пропаганда та впровадження здорового способу життя, поліпшення стану розвитку фізичної культури  і спорту серед дітей – це повинно стати одним із основних напрямів діяльності як владних структур, так і суспільства в цілому.

Ще одним безперечним правом дитини є право на освіту. Освітній простір району, в основному, задовольняє потреби усіх категорій населення в навчанні і вихованні, наданні різних видів освітніх послуг.

Дошкільна освіта району – це мережа закладів, яка включає 19 дошкільних навчальних закладів та 17 дошкільних підрозділів при навчально- виховних комплексах, де дошкільну освіту здобувають 2216 дітей.

Свідченням позитивних, якісних змін у забезпеченні розвитку дошкільної освіти в районі, створенні умов для її доступності - є відкриття у 2015 році дошкільних закладів в селах  Остриця та Буда, початок будівництва садочка в с. Прут Магальської сільської ради. Завершення капітального ремонту Рокитненського ДНЗ, який переведено із сезонного на постійно діючий.

Здобуття дітьми загальної середньої освіти забезпечують  35 навчальних закладів – 3 - нового типу, 17 НВК, 15 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів. Всього охоплено навчанням 7544 дитини.

На території району функціонує медичний коледж БДМУ, де навчаються 555 студентів, які здобувають спеціальності: сестринська, акушерська та лікувальна справи. З них 381 дитина – на державному замовлені.

 В закладах освіти створені умови для забезпечення умов для інтелектуального, соціального, морального та фізичного розвитку кожного учня.

Не можна сьогодні не сказати і про стан соціального захисту дітей.

Першочергово це стосується дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Кількість таких дітей в районі складає 54, що становить 0,3 % від загальної кількості населення району. Однак, цей відсоток є дуже тривожним, адже за ним криється більше п'яти десятків дитячих доль. Особливо непокоїть те, що серед вищезазначеної кількості дітей, які знаходяться на обліку служби, лише 12 дітей – круглі сироти, а 42  дітей – це соціальні сироти при живих батьках.

Для дитини, у якої немає можливості жити в сім’ї з рідними батьками, найкраща альтернатива – це усиновлення або сімейне влаштування: опіка (піклування), прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу.

Служба у справах дітей спільно із РЦСССДМ велику увагу приділяють пропаганді й розвитку сімейних форм виховання. Нами постійно здійснюється пошук, відбір та навчання кандидатів в усиновлювачі, опікуни, прийомні батьки.

Разом з тим, ще 12 наших маленьких громадян знаходяться в інтернатних закладах.

Відрадним є той факт, що за сприянням служби у справах дітей протягом останніх чотирьох років було усиновлено 14 дітей, 9 дітей влаштовано  у прийомні сім’ї, 2 – в будинок сімейного типу. На даний час 48 дітей перебувають під опікою,

Держава вже майже 10 років стимулює сімейні форми влаштування. На утримання такої дитини опікуни, піклувальники, прийомні батьки та батьки – вихователі щомісячно отримують допомогу у розмірі двох прожиткових мінімумів для дитини, залежно від її віку. На сьогодні на утримання дитини виплачується від 2334 грн. до  2910 грн. Прийомні батьки та батьки - вихователі отримують грошове забезпечення у розмірі 35% від соціальної допомоги  на кожну прийомну дитину.

Громадянам, які усиновили дитину, надається допомога у розмірі, встановленому для виплати допомоги при народженні першої дитини.

Нажаль, переважна більшість дітей, що виховуються в інтернатних закладах, істотно відрізняються від тих, хто зростає в сім’ї. Діти з інтернатів обділені батьківською любов’ю, ласкою, обмежені у спілкуванні з дорослими, спостерігається їх неготовність до самостійного життя. У зв’язку із відсутністю позитивного досвіду сімейного виховання, створені ними власні сім’ї, як правило, відтворюють моделі неблагополучних родин, з яких вони були вилучені. Такі приклади, нажаль, є і в нашому районі. Цю проблему можна вирішити  лише одним шляхом – інтенсивним впровадженням сімейних форм виховання.

Незначна кількість прийомних сімей в районі , напевне, свідчить про те, що, напевне, наші громадяни дуже виважено, обережно й насторожено ставляться до виховання чужої дитини в своїй родині. Користуючись нагодою, хочу ще раз звернутись до всіх небайдужих. Цим дітям потрібна родина.

Ще одна чутлива проблема – забезпечення житлом дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. В районі 8 дітей даної категорії не мають власного житла. У 18 років, виходячи в доросле життя, вони фактично можуть опинитись на вулиці. Починаючи з 2008 року за ініціативою служби у справах дітей, нами, першими в області започатковано оформлення права власності на будинки, земельні ділянки, спадкоємцями яких є діти – сироти та позбавлені батьківського піклування. Так, з 2008 року було проведено таку роботу для 11 дітей – сиріт та осіб з їх числа.

 В районі розроблені заходи на виконання  Комплексної програми забезпечення житлом дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа у Чернівецькій області на 2013-2015 роки, якою передбачаються кошти на ремонт будинків дітям даної категорії. Наш район, один з трьох в області, дійсно здійснює цю роботу. Так, завдяки виділенню субвенції з обласного  та районного бюджетів, в 2013 році було відремонтовано будинок і підведено газ дитині з села Подвірне. В цьому році проводиться капітальний ремонт будинку в селі Бояни. Хочеться відмітити, що третя частина коштів, а саме 30 тисяч гривен була виділена з бюджету Боянської сільської ради. 

Проте, необхідно визнати, що на сьогодні держава не володіє достатніми ресурсами для забезпечення житлом всіх згаданих дітей. В районі немає соціального житла. До розв’язання цієї болючої проблеми мають долучитись бізнесові кола, громадські і релігійні організації, все наше суспільство.

На виконання чинного законодавства управлінням освіти, молоді та спорту рвайдержадміністрації видаються  єдині квітки дітям – сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування  для безоплатного перевезення. Дітям даної категорії по досягненню 18- річного віку та по закінченню загальноосвітнього навчального закладу при працевлаштуванню надається одноразова грошова допомога.

   На початок навчального року всі діти – сироти  та позбавлені піклування забезпечені шкільною та спортивною формами.  Для них забезпечено безоплатне харчування.

    Службою у справах дітей здійснюється контроль за умовами проживання та виховання, забезпеченням житлових та майнових прав, здійсненням медичного обслуговування та оздоровлення цих дітей.

Ще одна актуальна проблема – рівень підтримки багатодітних сімей. В районі таких сімей нараховується 836 . У них виховуються 2777 дітей. Безперечно, багатодітні сім’ї потребують посиленої державної підтримки. В Україні вони мають право на отримання ряду пільг, а також матеріальної, соціальної та юридичної допомоги. 

Щомісячна допомога багатодітній сім'ї становить 50% прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку. Фінансова допомога здійснюється, навіть якщо вони отримують інші види допомоги.  У 2015 році державна допомога багатодітним сім'ям з низьким прожитковим мінімумом для сім'ї становить від 936,70 грн до 1167,05 грн.

Пільги багатодітним сім'ям в Україні припускають, що якщо в сім'ї виховується більше 4-х дітей, батьки мають право на додаткову щомісячну допомогу. Якщо в сім'ї росте п'ятеро і більше дітей, то, крім перерахованих вище пільг, багатодітна сім'я має право на:

-безкоштовне отримання ліків і медичних виробів за рецептами лікарів;

-надання за необхідності 2-х вільних від роботи днів на місяць;

-звільнення від оподаткування отриманих доходів;

-звільнення від плати за навчання дітей у державних ДЮСШ, дитячих школах естетичного виховання та гуртках, студіях і секціях і т.д.

  Не можливо сьогодні не сказати про дітей переселенців, кількість яких в районі 11, та дітей, батьки яких є учасниками АТО (55 дітей)

З 5 липня набув чинності Закон України щодо державної підтримки учасників бойових дій, їх дітей та дітей переселенців.

Законом передбачено, що держава забезпечує підтримку для отримання професійно-технічної та вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах до їх закінчення дітям-переселенцям та дітям учасників АТО.

Також їм гарантується:

- безкоштовне забезпечення підручниками, доступом до мережі інтернет, проживання в гуртожитку.

Виховний вплив сім’ї на дитину завжди вважався основним чинником формування повноцінного члена суспільства. Негативною тенденцією є те, що з року в рік в районі, як і в цілому в державі, збільшується кількість сімей, які перебувають на обліку служби у справах дітей, як такі, що знаходяться в складних життєвих обставинах. Так, якщо у 2013 році на обліку перебувало 10 сімей, в яких виховувалось 25 дітей, у 2014 році - 16 сімей, 37 дітей,  то у 2015 році їх кількість складає 17 сімей і відповідно 42 дитини.

Водночас, думаю, кожному зрозуміло, що це лише верхівка айсбергу, оскільки ці цифри відображають лише ті сім’ї, які знаходяться в кризі. А скільки ще сімей, які потребують допомоги, але нам вони не відомі. Ця проблема є настільки серйозною, що не рахуватись з нею ми просто не маємо права.

Отож, спробую зупинитися детальніше на причинах, з яких діти опиняються в складних життєвих обставинах. Головною серед них є невиконання батьками батьківських обов’язків. Для дітей, які проживають у таких сім’ях, асоціальна поведінка батьків стає своєрідним прикладом їх власної поведінки.

 Ще однією із причин є те, що останнім часом в суспільстві почастішали випадки жорстокості та насильства щодо дітей.

Протягом 2015 року в районі зафіксовано 4 випадки насильства в сім’ї щодо дітей. По кожному випадку проведено службове розслідування. Особи, які вчинили насильство над дітьми, притягнені до відповідальності.

Внаслідок невиконання батьками своїх обов'язків, збільшується кількість осіб, притягнутих до адміністративної відповідальності за статтею 184 КУпАП за неналежне виконання батьківських обов’язків. Так, у 2015 році ця цифра становить 59.

Нажаль, щороку збільшується  кількість справ про позбавлення батьків батьківських прав, які направляються до суду. Зокрема, у 2013 році в районі батьків позбавлено батьківських прав по відношенню до 5  дітей, у 2014 та 2015 роках – по відношенню до 14 дітей. .

Водночас, позитивними заходами впливу на батьків, які неналежно виконують свої функції щодо виховання та утримання дітей, є тимчасове вилучення їх без позбавлення батьківських прав. В районі запроваджено практику, коли вилучені діти тимчасово направляються до притулку або лікарняних закладів і у продовж цього періоду з батьками проводиться профілактична робота. В 2014 році було відібрано 8 дітей, в 2015 році -1 дитину.

Позитивно зарекомендувала себе також практика ведення соціального супроводу таких сімей районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Окремо хочу сказати про проблеми соціального сирітства дітей, які тісно пов’язані з трудовою міграцією батьків. Не буде перебільшенням, коли скажу, що кожен з нас може назвати не одну сім'ю, де один або обоє батьків виїхали на заробітки за кордон. Про масштабність соціального без батьківства, спричиненого трудовою міграцією, свідчать такі цифри: у 2012 році нараховувалось 1654 дитини, у 2013 – 1480 дітей, у 2014 році – 1292 дитини, у 2015 – 1021 дитина. Втішає той факт, що ця цифра щорічно  зменшується. Разом з тим, у кожної п’ятнадцятої дитини району один , а то й двоє батьків перебувають за межами батьківщини.

Залишення дітей на престарілих родичів, які за станом здоров’я не можуть активно впливати на розвиток дитини, займатися її вихованням. І при цьому значні грошові надходження від батьків з-за кордону нерідко призводять до того, що діти залишаються без будь- якого впливу з боку дорослих. Все це реалії сьогодення.

Неминучим наслідком недбайливого сімейного виховання є залучення дітей з неблагополучних сімей до кримінального середовища. На обліку за скоєння злочинів в 2015 році знаходиться 8 дітей. Разом з тим, на профілактичному внутришкільному обліку в закладах освіти перебуває 11 учнів, схильних до правопорушень. Аналіз дитячої злочинності свідчить, що найпоширеніші злочини – це злочини проти власності. Однією із основних причин вчинення дітьми правопорушень і злочинів є неналежне виконання батьками батьківських обов’язків по вихованню дітей, недостатній контроль з боку відповідальних працівників освітніх закладів, несвоєчасне виявлення відповідальними суб’єктами соціальної роботи дітей та сімей з дітьми, які мають ознаки чи перебувають в складних життєвих обставинах.

 З метою попередження цих негативних явищ проводиться відповідна профілактична робота, вивчаються  умови проживання та виховання . Так, протягом 2015 року спеціалістами служби у справах дітей спільно з працівниками міліції та районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведено 62 профілактичних рейдів-перевірок. В закладах освіти за дітьми, які потребують особливої уваги з боку педколективу, закріплені досвідчені вчителі, які здійснюють педагогічний патронаж, проводяться профілактичні заходи з боку психологічної служби.

Ефективним профілактичним засобом попередження бездоглядності і безпритульності дітей є організація змістовного вільного часу. В організації дозвілля дітей значна роль належить позашкільним навчальним закладам, спортивним школам та школам мистецтв, які надають дітям відповідно до бажань та інтересів можливість змістовно провести свій вільний час, займатися художньою і технічною творчістю, спортом та туризмом тощо.

        Всього гуртковою та секційною роботою в таких закладах, охоплено: в будинку дитячої творчості 1800 дітей, в дитячо- юнацькій спортивній школі – 560 дітей, в районному центрі спортивного туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді 320 дітей, в ДЮСШ РФОК «Колос» -220; в художній та музичних школах – 610; в гуртках  при сільських будинках культури – 2000 дітей. Разом з тим, діти району охоплені гуртковою та секційною роботою  в гуртках закладів освіти району – 1724.  Разом ця цифра складає 96% від загальної кількості дітей шкільного віку. Відрадно, що в трьох музичних та художній школах третина дітей займаються безкоштовно.

Щороку діти приймають участь в різноманітних фестивалях, конкурсах, виставках, акціях, спортивних та туристичних змаганнях, де мають змогу проявити себе, що сприяє розвитку творчих особистостей.

Сучасні умови розвитку суверенної, демократичної, правової держави вимагають формування громадянина, здатного включитися у демократичні процеси, використовувати власний інтелектуальний, творчий потенціал в інтересах держави, суспільства, громади. З цією метою було створено районний осередок учнівського самоврядування, який є флагманом учнівського самоврядування області.

Метою діяльності Новоселицької районної ради учнівського самоврядування є спрямування зусиль лідерів учнівського самоврядування задля успішного вирішення існуючих проблем учнівської молоді району, самовизначення підлітків, захист прав дитини, профілактика негативних звичок та правопорушень, координація діяльності усіх дитячих органів самоврядування.

Учнівське самоврядування дозволяє вирішити ряд завдань, які постають сьогодні перед громадою району, області,  держави.

Шановні учасники урочистостей!

 Сьогодні в залі присутні молоді лідери району, від яких залежить майбутнє нашого краю. Давайте привітаємо їх.

Шановні присутні!

У своєму виступі я намагалася показати більшість проблем, які характеризують становище дітей в нашому районі.

Головне завдання дорослих, захистити права кожної дитини, їх гідність, самоповагу, віру в добро і справедливість. Діти – найдорожче багатство кожної людини. В них – надія на щасливе майбутнє наших сімей, всього українського роду.

           Від щирого серця хочу подякувати всім, хто долучається до захисту прав та законних інтересів дітей: батькам, педагогам, соціальним працівникам, медикам, депутатам всіх рівнів, представникам бізнесових структур, спеціалістам управлінь, відділів районної державної адміністрації та місцевого самоврядування.